1. Haberler
  2. Gündem
  3. IDEA Universal afet ve savaş bölgelerine insansız hava araçlarıyla (drone) ulaşacak

IDEA Universal afet ve savaş bölgelerine insansız hava araçlarıyla (drone) ulaşacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Depremler, yangınlar, seller ve çatışmaların yoğunlaştığı bölgelerde temel ve kritik insani yardım malzemelerinin, ihtiyaçların bölgeye ulaştırılması, güvenlik veya fiziki erişimin kesilmesi sebebiyle çoğu zaman mümkün olamıyor.

Bu bağlamda kan, plazma, ilaç gibi kritik ihtiyaçların hava yoluyla bölgeye ulaştırılması çok önem kazanıyor. 6 Şubat depremleri sonrası IDEA Universal, bölgede Afet Destek Hattı kurarak ulaşılması zor yerlere gıda, su ve hijyen malzemelerinin yanı sıra ilaç gibi spesifik ihtiyaçların adreslere teslim edilmesini sağlamıştı.

Bunlardan yola çıkarak IDEA Universal, insansız hava araçları üreticisi BBA Mühendislik iş birliğiyle yeni bir proje geliştirdi. Proje kapsamında Türk mühendislerin geliştirdiği insansız hava araçları teknolojisi kullanılarak kritik bölgelere en kritik zamanlarda en kritik ihtiyaçları ulaştırmak için çalışmalar başlatıldı. 

“Bu proje için Filistin de gitmek istediğimiz noktalardan biri”

Proje, ülkemizde gerçekleşebilecek afet durumlarında, Afrika’daki savaş bölgelerinde, Gazze-Filistin gibi savaş ve çatışma bölgelerinde karayolu erişiminin kesildiği noktalarda hızlı ve devlet kurumlarıyla koordineli olarak bu temel ihtiyaçları ulaştırmaya imkan verecek. 

Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği – IDEA Universal kurucusu Hayri Dağlı, konuyla ilgili olarak insansız hava araçlarıyla test çalışmalarının başladığını söyledi ve ekledi: “Bu çalışmalarda insansız hava aracıyla 10 kg’a kadar olan yükleri, 35 kilometrelik bir menzil içerisinde yapay zeka desteği, gelişmiş haritalama, coğrafi konumlandırma sistemleriyle bölgelere ulaştırabiliyoruz. Dolayısıyla teknolojiyi afette ve insani yardımda daha fazla kullanacağız.

Kırsal bölgelerde aşırı kar yağışı nedeniyle yolları kapanan köyler de ulaşmak istediğimiz noktalar arasında. Teknolojinin bize sunduğu olanaklardan daha fazla yararlanarak daha iyi bir dünya kurma çabalarımızı artıracağız. İnsansız hava araçlarımızı koşullar uygun olduğu takdirde Gazze’de, ihtiyaç anında ülkemizde ya da Afrika’da ulaşılması zor bölgelerde de kullanabiliriz.

Bunların test çalışmaları yoğun şekilde devam ediyor, test çalışmalarını tamamladığımızda insansız hava araçlarını sahaya çıkarıp hazır hale getireceğiz.

Son dönemde Gazze’de yaşanan insani krizden dolayı önceliğimizi bu bölgeye verdik. Bunlar için izin süreçlerimizi ve yerel hükümetlerle temaslarımızı başlattık. Bu bağlamda projemizi hayata geçirmemizi sağlayan yüz bin IDEA Universal destekçisine teşekkür ederiz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
IDEA Universal afet ve savaş bölgelerine insansız hava araçlarıyla (drone) ulaşacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Görenek Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Follow Us