1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Egeli akademisyen ve ekibi ChatGPT’nin ürettiği metinlerin söylem analizini gerçekleştirecek

Egeli akademisyen ve ekibi ChatGPT’nin ürettiği metinlerin söylem analizini gerçekleştirecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Doç. Dr. Bahar Dervişcemaloğlu’nu makamında ağırlayarak  tebrik etti. Rektör Prof. Dr. Budak, “Tam akreditasyona sahip bir araştırma üniversitesi olarak üniversitemizde oluşturduğumuz bilimsel araştırma ve proje hazırlama  ekosistemi sayesinde öğretim üyelerimizin projeleri önemli kurum ve kuruşlardan destek almaya devam ediyor. Bu kapsamda yürütücülüğünü Eğitim Fakültesi öğretim üyemiz Doç. Dr. Bahar Dervişcemaloğlu’nun yaptığı proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu. Hocamızı  ve ekibini tebrik ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Proje, Türkiye’deki ilk çalışma olma özelliğini taşıyor

Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Bahar Dervişcemaloğlu, “Proje ekibi olarak ChatGPT’nin ürettiği kurgusal anlatıların anlatıbilimsel söylem analizi yöntemiyle incelenmesini gerçekleştireceğiz. Bu bağlamda ChatGPT’nin hangi mekanizmalara dayanarak söz konusu metinleri ürettiğini, insanlar tarafından yazılan kurgusal metinlerdeki karmaşık söylem çeşitlerini ve bilinç yansıtma stratejilerini ne ölçüde kullanabildiğini irdelemeye çalışacağız. Yeni bir araştırma alanı olarak değerlendirebileceğimiz ChatGPT’nin ürettiği kurgusal anlatıların anlatıbilimsel söylem analizi bağlamında değerlendirilmesi Türkçe için henüz yapılmamıştır. Bu açıdan proje önerimiz, bu konuyla ilgili Türkiye’deki ilk çalışma olma özelliği taşıması açısından özgün değeri yüksek bir nitelik taşımaktadır. İleride farklı disiplinlerden araştırmacıların katılımıyla daha kapsamlı bir projeye evrilmesi düşünülen proje önerimiz, bu aşamada sadece ChatGPT’nin ürettiği kurgusal metinlerdeki anlatıbilimsel söylem analiziyle sınırlanmıştır. Projenin sonuçlarına göre konunun başka alanlara ve metin türlerine da uygulanması mümkün olacaktır” dedi.

  “ChatGPT, insanın yapabileceği birçok şeyi yapabilen pratik bir araç”

ChatGPT’nin OpenAI tarafından geliştirilmiş, belirli bir komuttan veya girdiden hareketle insan benzeri metinler oluşturabilen bir dil üretim modeli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Dervişcemaloğlu, “Oldukça büyük miktarda metin verisi üzerinde çalışılarak geliştirilen bu dil modeli, hem bağlamı idrak etme hem de doğal ve tutarlı bir izlenim uyandıran metinler üretme kabiliyetiyle donatılmıştır. Bu bağlamda çok yönlü bir sohbet robotu olan ChatGPT’nin kullanım alanları son derece geniştir. Mesela gerekli komutları vererek ya da verileri girerek çeşitli sorulara cevaplar istenebilir, kurmaca ya da kurmaca olmayan bir metin yazılabilir, bir tasarım yapılabilir, bir metnin özeti çıkartılabilir, belli bir konuda değişik fikirler üretilebilir, bir metnin redaksiyonu yapılabilir, metin tahlili yapılabilir, kitap yazılabilir, bir reklam metni üretilebilir, şarkı sözü yazılabilir, veri analizi yapılabilir, değişik yemek tarifleri üretilebilir, kişiye özel diyet ve egzersiz programı oluşturulabilir, özgeçmiş hazırlanabilir. Görüldüğü gibi doğal dil işleme ve yapay zekâ teknolojileri kullanılarak geliştirilmiş olan ChatGPT, genel olarak bir insanın yapabileceği birçok şeyi yapabilen pratik bir araç niteliği taşımaktadır” dedi. 

ChatGPT’ye yönelik pek çok çalışmanın olduğunu ifade eden Doç. Dr. Dervişcemaloğlu, “İlk olarak 30 Kasım 2022’de prototip olarak piyasaya sürülen ChatGPT ile ilgili değerlendirme yazıları, makaleler ve kitapların 2023’ün ilk aylarından itibaren yayınlanmaya başladığı ve söz konusu yayınların her geçen gün arttığı görülmektedir. Mevcut yayınların bir kısmı ChatGPT’yi en etkili şekilde kullanmanın yollarını göstermeye odaklanırken, bir kısmı da sınırlı, eksik yönlerine ve yaratabileceği etik sorunlara dikkat çekmektedir. Her ne kadar birçok açıdan insanların işini kolaylaştırıcı bir işlevi olsa da piyasaya sürüldüğü andan itibaren ChatGPT’nin avantajları ve sunduğu imkânların yanısıra sınırlılıkları, riskleri ve yetersizlikleri de tartışma konusu olmaya başlamıştır. Bu tartışmalara bağlı olarak kullanıcıların ve konuyla ilgilenen araştırmacıların geri bildirimlerinden hareketle ChatGPT’yi iyileştirme çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Projede; Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ebru Özlem Yılmaz araştırmacı olarak, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden Tuğçe Arıcan ise  bursiyer olarak yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Egeli akademisyen ve ekibi ChatGPT’nin ürettiği metinlerin söylem analizini gerçekleştirecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Görenek Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Follow Us